Access

آموزشPower Point

آموزش Excel

آموزش windows

آموزش word

آموزش اينترنت

 

 

فصل سوم : آشنائی با جستجو در وب سايت و صفحات اينترنت

یافتن کلمات در صفحات وب ( Find )
 یافتن اطلاعات در وب  
 سایتهای جستجو
 جستجوی وب از طریق وب سایت گوگل Google
** توصیه مهم ** 
** توصیه مهم **
  خوش شانسی در جستجو *****
  جستجوی تصاویر از وب

 

 

یافتن کلمات در صفحات وب ( Find ):

با توجه به اینکه صفحات اینترنت در اغلب موارد صفحاتی طویل و با مطالب بسیار زیاد و پیوسته می باشد عملا جستجوی یک کلمه خاص در این صفحات دشوار بوده و باعث کندی در دسترسی به مطالب مفید خواهد بود به همین منظور امکان جستجوی نرم افزار استفاده می نمائیم.

Find : این فرمان در منوی Edit موجود می باشد و خواهید دید که با استفاده از این فرمان جستجوی کلمات در اینترنت بسیار سریعتر و راحت تر خواهد بود . به یاد داشته باشید که این فرمان فقط در صفحه جاری دنبال کلمات می گردد نه در کل اینترنت !

 یافتن اطلاعات در وب :

اغلب سایت های بزرگ دارای هزاران صفحه وب می باشند که از چندین روش برای راحتی در استفاده از این صفحات و جستجوی مطالب ارائه شده در سایت استفاده می نمایند.

◊ برخی از سایتها از Site Index یا Site Map استفاده می نمایند که خود صفحه ایست که راهنمای صفحات و بخشهای مختلف سایت می باشد و محتوای وب سایت را لیست می کند.

 SiteSearch  برنامه ای است که در سایت به دنبال عبارات و واژه های درخواست شده می پردازد و پس از پیدا کردن این کلمات نتیجه را در صفحه به صورت عبارات دارای پیوند به صفحات مربوطه لیست می کند و با کلیک کردن بر روی هر کدام از آنها می توان صفحه مربوطه را مشاهده کرد.

  Search Engine  در مواردی که جستجوی ما به مطالب یک سایت محدود نباشد از وب سایت های جستجو استفاده می شود که به دنبال کلمات و واژه ها در کل اینترنت و وب سایتها می گردد و تعداد عبارات پیدا شده همچنین نتایج مورد نظر را در یک صفحه با تعداد مشخص و در صورت تعدد اطلاعات پیدا شده به صورت دنباله دار در صفحات پیوستی نمایش می دهد که با انتخاب و کلیک بر روی هر کدام از این عبارات پیدا شده ،یک صفحه از سایت مربوطه و حاوی اطلاعات پیدا شده را نمایش داده خواهد داد.

با توجه به تعدد سایتهای منتشر شده در وب که تعداد آنها به میلیون ها عددمی رسد می توان به قدرت سایتهای اخیر ( سایتهای جستجو ) پی برد.

برخی از سایتهای جستجو مخصوص جستجوی عبارات تخصصی می باشند یعنی می توانند بصورت تخصصی تری به دنبال کلمات گشته و نتیجه مطمئن تر و سریعتری را ارائه می دهند که مطالب و مقالات علمی از آن جمله می باشند .

 

سایتهای جستجو :

www.google.com

www.yahoo.com

www.av.com

www.hotbot.com

www.mama.com

www.excite.com

www.infoseek.com

www.go.com

www.msn.com

جستجوی وب از طریق وب سایت گوگل Google :

وب سایت گوگل هم اکنون بعنوان مهمترین سایت و موتور جستجو مطرح می باشد و فن آوری بسیار بالای این سایت کاربران را قادر می سازد تا در مدت زمان بسیار کوتاهی اطلاعاتی با درجه اطمینان و صحت بسیار بالا را جستجو و دریافت نمایند .

برای استفاده از این سایت می توانید از آدرس www.google.com مراجعه نمائید .

همان طوری که مشاهده می نمائید این سایت نیز مانند سایر سایتهای جستجو محل خاصی برای ورود اطلاعات دارد که عبارات مورد علاقه را در این قسمت وارد می نمائیم.

توصیه می شود که برای دستیابی به اطلاعات دقیق تر اطلاعات را تحت عبارات کامل تر وارد نمائید تا این سایت جواب شما را در حداقل زمان نمایش دهد.

همانطوری که مشاهده می کنید ابتدا یک عنوان ساده و سپس قسمتی از متن وب سایتی که بعنوان صفحه هدف انتخاب و پیوند شده در این صفحه درج شده است که در اکثر موارد با یک نگاه ساده و سریع به این خلاصه متن که کلمات کلیدی نیز با حروف درشت در این قسمت نوشته شده است می توان از انتخاب سایت هدف اطمینان حاصل کرد و با کلیک بر قسمت حساس این عبارت سایت و صفحه وب مورد نظر در این سایت را باز و مرور کرد.

** توصیه مهم **

با توجه به اینکه در اغلب موارد ما مجبور هستیم تا از خطوط اینترنت با سرعت بسیار پایین استفاده نمائیم بهتر است بجای کلیک نمودن روی این لینک ها که موجب جایگزینی صفحه هدف با صفحه فعلی می شود روی عبارات حساس کلیک راست نموده و با انتخاب گزینه Open in New Window را انتخاب نمائیم .دلیل توصیه این نکته می باشد که در هر بار عوض شدن صفحه در صورتی که به این نتیجه برسیم که این صفحه اطلاعات مطلوب را ندارد می بایست دوباره به سایت جستجو مراجعه نمائیم و یا اینکه از طریق کلید Back به صفحه قبلی رجوع نمائیم که در اکثر موارد موجب کندی سرعت خواهد شد.

** توصیه مهم **

حتما از فاصله مابین عبارات مورد جستجو استفاده نمائید .

همانطور که در شکل دیده می شود در اغلب موارد تعداد نتیجه بسیار زیاد بوده و فقط یک صفحه با تعدادی محدود که اغلب بصورت مرتب شده با درجه اولویت اعتبار می باشد نمایش می یابد و بقیه اطلاعات در صفحات بعدی قابل دسترس می باشند که معمولا با دکمه Next در دسترس می باشند و یا اینکه مطابق شکل نوشته google تبدیل به نوشته ای با حروف متعدد می شود که با کلیک کردن روی هر کدام از این کاراکترهای تکرار شده (  gooooooooogle)میتوان به صفحه بعدی راه یافته و از نتایج نمایش داده شده در این صفحه استفاده نمود .

قبلا برای جستجوی چند کلمه با هم از عبارات عملگر + و کاراکتر های منطقی OR , AND استفاده می شد که با پیدایش سایت Google  و فن آوری بسیار پیشرفته آن نیازی به استفاده از این عملگر ها نمی باشد اما هنوز هم برخی از سایتهای جستجو از عبارات عملگر برای جستجو استفاده می نمایند.

 یکی از مزایای بسیار مهم این سایت عدم حساسیت به حروف بزرگ و یا کوچک می باشد که اساس جستجو در این سایت بر این اساس است که ابتدا نتایج و کلمات مورد جستجو تبدیل به حروف کوچک شده و سپس عبارات با کلمات مورد استفاده در وب سایتها مقایسه شده و نتایج به نمایش در می آیند.

یکی از مزایای بسیار مهم دیگر این سایت جستجوی بسیار قوی کلمات فارسی در وب سایت می باشد جالب است که بدانید این سایت اولین سایت جستجو می باشد که قابلیت جستجوی فارسی را در اینترنت و صفحات وب به اجرا در آورد.

مزیت دیگر این سایت قابلیت بسیار بالای ذخیره صفحات وب می باشد که ما را قادر می سازد از این امکان در زمانی که پهنای باند سایت مربوط اشغال بوده و باعث کندی نمایش صفحات وب نتیجه می گردد و یا حتی در مواردی که وب سرور مربوطه به عللی در دسترس نمی باشند از این قابلیت برای نمایش سریع صفحات استفاده نمائیم کافی است که شما روی عبارت Cached کلیک نمائیم تا صفحه مورد نظر که توسط سایت Google ذخیره شده است نمایش داده شود.

یکی از امکانات بسیار جالب این سایت ترجمه صفحات به زبانهای مختلف دنیا می باشد روش کار به این ترتیب است که بعد از مراجعه به سایت Google قسمت ابزارهای زبانی را کلیک کرده و صفحه مربوطه را باز می کنیم در صفحه مربوطه دو قسمت وجود دارد که یکی از آنها برای ترجمه متن بکار می رود در این قسمت متن را در محلی که مخصوص ترجمه متن می باشد وارد نموده و بعد از انتخاب زبان متبوع دکمه ترجمه را کلیک می نمائیم و در عرض چند ثانیه متن ترجمه شده نمایش داده می شود

قسمت بعدی برای ترجمه و برگردان صفحات وب به زبان دیگری به کار می رود برای این کار ابتدا نشانی صفحه مذکور را در قسمت مخصوص این کار درج می نمائیم و سپس زبان مورد علاقه را انتخاب نموده و دکمه ترجمه را کلیک می نمائیم به این ترتیب وب سایت مورد نظر به زبان انتخاب شده ترمه خواهد شد .

خوش شانسی در جستجو *****

دکمه یا شانس یا اقبال یکی از ادعاهای این سایت در جستجوی دقیق مطلب می باشد . Google ادعا دارد که در صورتی که مطالب مورد جستجو درست وارد شود احتمال اینکه اولین مطلب یافت شده همان مطلب مورد نظر شما باشد بسیار بالا خواهد بود لذا نیازی به جستجوی بیشتر و اتلاف وقت نمی باشد برای همین منظور در صورت انتخاب این دکمه صفحه وب حاوی مطلب از اولین سایتی که پیدا شود نمایش داده خواهد و این میزان دقت سایت در جستجوی مطالب را می رساند.

جستجوی تصاویر از وب :

در صورتی که به دنبال تصویر خاصی می گردید می توانید از دکمه جستجوی تصویر ( Image ) استفاده نمائید خواهید دید در صفحه نمایش داده شده تعدادی تصویر مطابق با مورد جستجو خواهید دید .

جستجوگر های دیگر را نیز امتحان نمائید خواهید دید که هر کدام از این موتور های جستجو مزایای خود را دارا می باشند و ممکن است با متدهای مختلفی به جستجوی موارد بپردازند.