Access

آموزشPower Point

آموزش Excel

آموزش windows

آموزش word

آموزش اينترنت

 
 

 

 

 

 فصل چهارم :آشنائی بيشتر با وب


 

همانطوریکه در فصل های پیشین دیدید به هنگام ورود به سایت های اینترنتی ابتدا صفحه اول وب سایت Home page آن سایت نمایش داده می شود که در واقع راهنمائی برای معرفی وب سایت و کلید ورود به سایر بخشهای وب سایت می باشد .

 سایتهای محافظت شده :

در برخی از سایتها برای ورود به سایت یا قسمتی از سایت محدود گردیده است یعنی برای ورود به این قسمت می باید دارای مجوز ورود باشید . برخی از سایتها برای مشتریان خود امکانات خاصی را در نظر می گیرند و مجوز ورود اختصاصی برای هر کدام از این مشتری ها صادر و در اختیار آنان قرار
می دهند به این صورت امنیت این قسمت را برای هر کدام از مشتریان تضمین می نمایند .

در برخی از موارد اطلاعات محرمانه و طبقه بندی شده را از همین طریق در اختیار افراد مجاز قرار می دهند.

در بعضی از موارد ثبت نام بصورت الکترونیکی بوده و پس از ثبت نام مجوز ورود صادر می گردد مثال ساده این مورد را در بحث استفاده از پست الکترونیکی خواهید دید.

 

 

نرم افزارهای طراحی وب:

همانگونه که در قبلا بحث شد صفحات وب با زبانهای خاصی طراحی می شوند که از قوانین قالب بندی http استفاده می کنند. یکی از ساده ترین و عمده ترین نرم افزارهای طراحی وب نرم افزار Front Page می باشد که یکی از چندین نرم افزار کاربردی بسته Office می باشد که در آخرین نسخه از آن بصورت بسته ای مجزا نصب می گردد این نرم افزار می تواند کار طراحی را برای مبتدیان بسیار راحت و دلچسب نماید و کافی است که شما طرح مورد نظرتان را در میانجی ( Interface ) آن طراحی نمائید پس از آن نرم افزار کدهای HTML آن را بصورت خودکار نوشته و در محیط وب ذخیره می نماید.

نرم افزارهایی از این دست هم اکنون در بازار نرم افزار ها به وفور یافت می شوند که فایلهایی با مشخصه های .html , .php , .asp , .aspx, cgi و نظایر آن را تولید می نمایند .

اجزاء تشکیل دهنده صفحات وب :

یک صفحه وب از اجزاء مختلفی تشکیل شده است که جهت آشنائی توضیح مختصری از آنها داده می شود. توضیح این نکته مهم است که با توجه به سرعت محدودی که در ارتباطات اینترنتی مطرح می باشد هر چقدر حجم اطلاعات دریافتی کمتر باشد به همان میزان مشاهده صفحات با سرعت بیشتری انجام خواهد شد. با این وجود با توجه به محدودیت هایی که در این محیط برای طراحی صفحات وجود دارد در طراحی صفحات وب مجبور به استفاده از المانهای مختلفی می باشیم.

◊ متن یا Text که اغلب صفحات حداقل این جزء از وب را دارند به معنای نوشته بوده و معمولا کمترین حجم را اشغال می نمایند .

تصاویر که بصورت فایلهایی با قالب های بسیار فشرده تولید می گردند قالب این فایلهای اغلب از مشخصه های Jpg , gif , png و ... استفاده می نمایند.

فایلهای صوتی و تصویری که بیشتر در قالب های .Avi , .Wav , .ram , .midi , .mov و غیره منتشر می شوند .

◊ فیلم های فلش Flash Films  که بصورت تصاویر برداری طراحی شده و امکان مانور زیادی را از نظر انیمیشن برای طراحان بوجود می آورند با استفاده از این نرم افزار در اغلب موارد فایلهایی نظیر راهنماهای متحرک و Clip های با حجم بسیار اندک و  یا تصاویری با جلوه های ویژه بوجود می آورند که تاثیر بسیار زیادی در بیننده می گذارد. مشخصه استفاده شده در این فایلها .swf بوده و توسط نرم افزارهایی نظیر Flash ، Swish تولید می شود

فایل های کد مربوط به نرم افزارهایی نظیر JAVA , VB , PHP و نظایر آن که جهت برنامه نویسی در صفحات وب برای ایجاد محیطی چند رسانه ای به کار می روند . هم اکنون محبوبیت نرم افزارهای تحت وب در اداراتی که دارای شبکه پایدار بسیار زیاد است.

مهمترین مزیت این نرم افزارها در این است که نرم افزار یکبار در سرور خاصی نصب می شود و برای دستیابی به آن کافی است ایستگاه های کاری نیازی به نصب نرم افزار نمی باشد و فقط کافی است که ایستگاه های مورد نظر از مرورگر مناسبی برای اتصال به شبکه و اجرای نرم افزار استفاده نمایند در این حالت نرم افزار بصورت صفحات وب در دسترس کاربران قرار می گیرد .

مزیت دیگر این نرم افزار در این است که به هنگام بروز شدن نرم افزار نیازی به نصب مجدد آن در ایستگاه های کاری نمی باشد .

مزیت بعدی نرم افزارهای تحت وب دسترسی به نرم افزار از هر نقطه دنیا توسط اینترنت می باشد.

 معرفی دو سایت مفید لغت نامه Online :

سایتهای www.farsidic.com و www.aryanpour.com دو سایت فرهنگ لغت انگلیسی به فارسی و بالعکس می باشند که بعنوان دو نرم افزار مفید و ساده تحت وب معرفی می گردند .