ترجمه: مهندس مصطفی شمیزی

منبع : PC Magazine November 2010

هر شخصی حل کردن مسئله، باز کردن تخم مرغ شانس و دانستن یک راز  را دوست دارد. ویندوز 7 نیز گنج های پنهان خود را دارا میباشد. بله، تعدادی قابلیت و نکات جالب وجود دارند که برخی از آنها به صورت آشکار در محیط ویندوز قابل دسترسی می باشند و برخی دیگر به شکلی مخفی. و شما قادر خواهید ود به همه مورادی که در این مقاله لیست شده اند بدون دانلود کردن هیچ نرم افزاری دسترسی داشته باشید. بطور یقین پس از خواندن این مطالب و بکار گیری آنها کارکردن با ویندوز برای شما بسیار جذاب تر و آسانتر خواهد شد. حتی ممکن است بدون کمک آنها کار با ویندوز بنظرتان مشکل برسد.

1-    GOD MODE

شاید چنین نام گذاری بسیار مبالغه آمیز بنظر آید، اما GOD Mode ویندوز 7 شما قادر می سازد در یک لحظه به تمام گوشه و کنار ویندوز دسترسی داشته باشید.

برای فعال نمودن GOD MODE یک پوشه بر روی دستکتاپ و یا هر محل دیگری از هارد دیسک خود ایجاد نمایید و این پوشه را بنام GodMode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C} ذخیره نمایید. بلافاصله پس از ذخیره سازی آیکون پوشه تغییر کرده و حدود 270 آیتم در داخل آن موجود خواهد بود (بستگی به بروز بودن ویندوز شما دارد)، تمامی آنچه که برای تنظیمات ویندوز 7 لازم دارید در داخل این پوشه و یکجا در اختیار شما خواهد بود.

 

2-    ماشین حساب پیشرفته

ماشین حساب موجود در سیستم عامل ویندوز در طول سالیان متمادی تغییر آنچنانی نیافته و با همان ساختار قبلی مورد استفاده قرار می گیرد، اما ویندوز 7 تعدای قابلیت جدید به آن اضافه کرده است که می توانید آنها را درمنوی اصلی برنامه ماشین حساب مشاهده نمایید. همانطور که خواهید دید قابلیت تبدیل واحد ها (حرارت، وزن، سطح) در ماشین حساب ویندوز اضافه گردیده است و حتی قادر می باشید مقدار اجاره بها و یا کیلومتر شمار اتومبیلتان را محاسبه نمایید. همچنین این ماسین حساب بدون هیچ محدودیتی کلیه عملیات انجام یافته قبلی را در حافظه خود ذخیره می نماید.

 

 

 

3-    فرمت های پشتیبان شده توسط WordPad :

برنامه WordPad در ویندوز ویستا بسیار محدود و ناکارا بود چون فقط از فرمت RTF(Rich Text Format) و TXT (Text Files)  پشتیبانی میکرد، در حالی که در ویندوز 7 این محدودیت برداشته شد.

اگرچه WordPad ویندوز 7 هنوز فرمت DOC مایکروسافت آفیس 2003 و ورژنهای قبلی را پشتیبانی نمی کند، اما میتواند فایلهای ODT (Open Document Text) را که توسط نرم افزار Open Office.org استفاده می شوند بخوبی فرمت Docx که توسط مایکروسافت آفیس 2007 و 2010 تولید شده اند را اجرا و نیز ذخیره نماید.

 

 

گرچه WordPad قادر به تشخیص تمامی فرمت­های پیچیده نمی باشد ( هنگام اجرای و یا ذخیره سازی فایلها پیام هشداری ظاهر خواهد گردید)، اما با این وجود هنوز می توان بدون نصب نرم افزارهایی نظیر آفیس فایلهای متنی را اجرا و محتویات آنها را مشاهده نمود.

 

4-    مونیتورینگ قابل اعتماد:

موقعی که سیستم شما باصطلاح هنگ کرده و شما علت را نمی­دانید، Reliability Monitor ممکن است مفید واقع شود. از قسمت Start در محل Search عبارت Reliability را تایپ نموده و برنامه View Reliability را اجرا نمایید. پس از اجرا شما گراف Stability Index سیستم خود را  در بازه های زمانی روزانه و یا هفتگی (محدوده 1 الی 10) مشاهده می نمایید.

 

 

در گراف مربوطه می توان مشخص کرد چه قسمتی از اجزار ویندوز و یا آیتم های مختلف دیگر و در چه روزی دچار مشکل شده است. مطالعه مواد باعث تشخیص علت بروز مشکل را آسان خواهد نمود.

5-    گزراش گیری از مراحل بروز مشکل:

مواردی پیش می آید که نیا دارید مشکلات بوجود آمده در ویندوزتان را از طریق اینترنت و یا هر روش دیگری به افراد متخصص ارسال و گزراش نمایید (بدلیل عدم دسترسی فیزیکی متخصص به سیستم شما) گرچه بهتر است که فرد متخصص خود آنچه را که هنگام بروز خطا بر روی سیستم شما اتفاق می افتد از نزدیک مشاهده نماید. اما اگر امکان دسترسی فیزیکی و یا از راه دور بر روی سیستم شما وجود نداشته باشد، ذخیره سازی قدم به قدم مراحل تولد خطا می تواند بهترین گزینه باشد.

از قسمت Start در محل Search عبارت psr را جستجو و اجرا نمایید. کلید Start record را کلیک کنید، کلیه فعالیتهای شما به هنگام کلیک کردن بر روی هر گزینه ای بطور اتوماتیک ذخیره خواهد گردید.

 

 

همچنین قادر خواهید بود در هر قسمتی از صفحه دسکتاپ که انتخاب کرده باشید با استفاده از کلید Add Comment یک یادداشت اضافه نموده و نکات مورد دلخواه خود را به گزارش الصاق کنید. هنگامی که کلید Stop Record را کلیک نمایید، کلیه اجزاء ذخیره شده اتوماتیک به یکدیگر الحاق شده و با فرمت مرورگر اینترنتی MHTML (MIME HTML) ذخیره گردیده و پس از آن به شکل فایل زیپ در اختیار شما قرار میگیرد. حال می توانید این فایل را به هر فردی که بخواهید ایمیل کنید.

6-    Power Efficiency Report

احتمالا لپ تاپی دارید که بر روی آن ویندوز 7 نصب شده و زمان نگهداری شارژ باتری آن برای شما قابل قبول نیست و یا انتظاراتی را که از آن دارید نظیر رفتن به حالت Sleep و یا Hibernate برآورده نمی شود، و در ظاهر کلیه تنظیمات مربوطه صحیح می باشند.

 

 

Power Efficiency Report ویندوز 7 می تواند برای علت بابی مشکل موجود مفید واقع شود. در قسمت Start در محل Search عبارت CMD را تایپ کنید، بر روی آیکون آن کلیک راست نموده و عبارت Run As Administrator را انتخاب نمایید. در خط فرمان عبارت Powercfg  –Energy (خط فاصله دارد) را وارد نموده و کلید Enter را فشار دهید  تا سیستم را اسکن نماید. این مرحله ممکن است حدود یک دقیقه بطول انجامد. پس از آن در مسیر \Windows\System32 یک فایل با نام Energy-report.html ذخیره می شود. فایل مذکور را در یک محل دیگری از هارد دیسک ( مثلا دسکتاپ) کپی کرده و سپس اجرا نمایید (چنانچه بدون کپی به محل دیگر این فایل را اجرا کنید احتمال نمایش پیام خطا مبنی بر این که فایل موجود نمی باشد را دریافت نمایید). اطلاعات کاملی و جزیی از پیکر بندی و موارد و مشکلات موجود در تنظیمات که باعث می شود تنظیمات مربوط به پاور صحیح عمل نکنند در این فایل موجود می باشند.

7-    انتقال پوشه ها به Taskbar (نوار وظیفه):

 

همانطور که می دانید شما می توانید با کلیک راست بر روی آیکون نرم افزار ها و انتخاب گزینه Pin this program to Taskbar آن را به نوار وظیفه اضافه نمایید. درحالیکه برای پوشه­ها این امکان وجود ندارد اما شما می توانید برروی هر پوشه دلخواهی که باز نکرده اید کلیک راست کرده و آن را به داخل یک قسمت خالی از نوار وظیفه و یا آیکون Windows Explorer موجود در آن درگ (Drag) نمایید.

 

 

حال شما هنگام کلیک راست بر روی آیکون مرورگر ویندوز پوشه خود را در لیست موجود مشاهده نمایید و به آسانی به آن دسترسی یابید.

 

8-    پاک کردن فضاهای خالی هارد دیسک:

همانطور که می دانید در ویندوز هنگامی که شما فایلها و پوشه ها را حذف می کنید (Delete) آنها به طور واقعی از روی هارد دیسک حذف نمی شوند. بلکه فضایی از هارد که توسط آن فایلها و یا پوشه ها اشغال شده بود با عنوان قابل دسترس برای استفاده (Available for use) علامت گذاری می شوند که این نیز به نوبه خود به شما اجازه باز یابی اطلاعات را تا زمانی که اطلاعات دیگری بر روی آنها نوشته نشده باشد، خواهد داد.

این امکان در ویندوز (حتی در ویندوز XP و ویستا)  وجود دارد که شما را قادر می سازد بر روی کلیه فضاهای قابل دسترسی هارد دیسک اطلاعاتی را ذخیره نمایید و از حذف کامل اطلاعات Delete شده اطمینان حاصل نمایید. در قسمت Start و در محل Search  عبارت CMD را تایپ و اجرا نموده و سپس در خط فرمان عبارت cipher /w:x را تایپ و اجرا نمایید (X نام درایوی یا پارتیشنی است که شما مایل به حذف کامل کلیه اطلاعات Delete شده در آن می باشید). توجه داشته باشید که بسته به فضای اختصاص یافته به پارتیشن و یا درایو زمان پاکسازی ممکن است طولانی باشد.

 

9-    Wi-Fi مجازی:

اگر نگاهی به قسمت ارتباطات شبکه ویندوز در بخش Wi-Fi داشته باشید متوجه رابط شبکه به نام  Virtual WiFi Miniport خواهید شد. این رابط در حقیقت اکسس پوینت نرم افزاری می باشد که از طریق آن شبکه با سیم و بی سیم به یک شبکه بی سیم مجزا متصل می گردد.

 

 

10-کلید میانبر جهت مرور یک پنجره مابین چند مونیتور:

آیا می­خواهید بدون استفاده از ماوس پنجره در حال نمایش را بر روی دسک تاپ جابجا کنید و یا اگر از دو یا چند مونیتور برای نمایش دستک تاپ ویندوزتان استفاده می کنید پنجره فعال را یر روی مونیتور دلخواه نمایش دهید؟ هنگامی که کلید لوگوی ویندوز و کلیدهای پیکاندار چپ یا راست را بطور همزمان فشار دهید، پنجره فعال بر روی دستک تاپ از مان اصلی خود جابجا گردیده و در مکانهای مختلفی از صفحه نمایش جای می گیرد.

 

 

 

بطور مشابه اگر از چند مونیتور برای نمایش دسکتاپ خود استفاده می نمایید با فشار دادن همزمان کلیدهای لوگوی ویندوز، Shift و کلید های پیکان دار چپ و راست پنجره انتخاب شده بر روی مانیتور دلخواه نمایش داده خواهد شد.