انتخاب ،  نصب و بروزرسانی آنتی ویروس

 

تهیه و گردآوری : مهندس مصطفي شميزي

 

 
 

مقدمه :
به دلایلی در چند سال اخیر آنتی ویروسهای مختلف را استفاده کرده ام . یکی از این دلایل ، محيط كاري است كه در آنجا مشغول مي باشم . به نظرم برای انتخاب یک Antivirus  مناسب و یا به طور کلی یک راه حل مناسب برای افزایش Security و Safety رایانه های شخصی عوامل زیر به ترتیب اهمیت دارند
:
 

کند شدن رایانه به دلیل استفاده از Antivirus  یا Firewall مورد نظر

هیچ دلیلی ندارد که شما برای از بین بردن احتمال آلودگی رایانه تان به  Worm،Trojan  یا Virus که یکی از مخربترین آثار آن کاهش عملکرد رایانه شما و اشغال پهنای باند اینترنتی شماست از نرم افزاری استفاده کنید که چند برابر یک ویروس مخرب سرعت رایانه و یا ارتباط شبكه اي و اينترنتي شما را نابود کند

ررسی های مختلفی در خصوص علل کند شدن رایانه های شخصی با سیستم عامل ویندوز انجام شده است که بدلیل نحوه انجام آزمایش و شرایط فنی انجام آزمایش و دقت نتایج آزمایشی را که توسط دپی سی اسپای انجام گرفته است استناد میکنم. بسیاری از نرم افزارهای مشهوری که شرکت های بزرگ تولید کننده نرم افزار ارائه میکنند در بالای این جدول قرار دارند به عبارت دیگر این نرم افزارها موثرترین عامل کند شدن رایانه های شماست.

 

 

 

23vq2tgdirhqk7twrbc9.jpg

با یک نگاه کوتاه نام همه آنتی ویروس هایی مشهور را در صدر این لیست خواهید دید. به طور مثال یکی از محصولات شرکت نورتون باعث میشود که Boot Delay یا همان مدت زمان بالا آمدن ویندوز ۴۶ درصد ، Prime Delay  یا همان تاخیر اجرای نرم افزارها ۲۰ درصد و FileIO Delay که همان تاخیر دسترسی به فایل های است ۲۳۶۹ درصد افزایش یابد. حال سوال اینجاست که اصلاً با چنین تخریبی در عملکرد رایانه دیگر نیازی به ویروس یا عوامل مخرب دیگری هست؟

3jw5qb1oz56l8z5x221b.png

توانایی
یکی از ويروس هايي که اخیراً باعث آلوده شدن اغلب رایانه ها شد ، ورم W32/Yahack.A  بود که با ایجاد یک Autorun.inf و یک NTDETEC.EXE بر روی همه درایوهای رایانه علاوه بر اینکه امکان Open کردن درایوها و هرگونه مدیای دیگری را به صورت مستقیم غیر ممکن می کند ، باعث کارکردن دائم فلاپی درایو و ایجاد صدای ناهنجار می شود.  البته اگر چه خطر این ورم که در اصل یک Key logger است خیلی بالا نیست اما غالباً آنتی ویروس ها در شناسایی و نابود کردن همین عوامل کم خطر و پردردسر ضعف دارند. برای از بین بردن این مشکل تقریباً همه آنتی ویروس های مشهور و غیرمشهور را امتحان کردم و متاسفانه با وجود اینکه از بهترین و بروزترین نسخ هر کدام نیز استفاده کردم به غیر از Nod32 هیچکدام مشکل مذکور را برطرف نکردند و آنتی ویروس نورتون نیز تنها آنرا پیدا کرد ولی قادر به انجام کاری نبود، دیگر آنتی ویروس ها هم حتی نتوانستند آنرا پیدا کنند
.

سازگاری و دقت عمل

ناگفته پیداست که یک آنتی ویروس می بایست با نرم افزارهای کاربردی شما سازگاری داشته باشد و شما را بیهوده دچار دردسر نکند. همچنین نمی بایست برای پاکسازی فایل های آلوده رایانه شما به فایل اصلی شما آسیبی برساند. شخصاً تجربه از دست دادن آرشيو كاملي از نرم افزارها و فایلهای مهمی که آنتي ويروس AVG 8.0  به عنوان پاکسازی فایل های آلوده ، نیست و نابود کرد را دارم.

بروزرسانی
آنتی ویروس بروز رسانی نشده مانند راننده خواب آلوده يك اتوبوس پرازمسافر در جاده پرپيچ و خم مي باشد. با مشکلاتی که بدلایل سیاسی در ایران وجود دارد ، برای دانلود کردن یک نرم افزار رایگان هم مشکل داریم چه رسد به بروزرسانی آنتی ویروس ها که اکنون به یک تجارت پرسود تبدیل شده است. بهترین حالت اینست که علاوه بر اینکه امکان بروزرسانی آنتی ویروس به صورت خودکار و به سادگی وجود داشته باشد ، بارگزاری فایل های آپدیت آن نیز برای بروزرسانی آفلاین رایانه هایی که به اينترنت متصل نمی شوند و یا سرعت دسترسی خوبی ندارند نیز ممکن باشد. برخي از آنتی ویروس ها امكان دانلود فایل های بروزرسانی را از طریق یک ارتباط Ftp قابل دسترسی كرده اند يا با استفاده از یک تکنیک ساده امکان بروز رسانی آن بصورت آفلاین ممکن است . ( مثلا  Sdat
ها که به منظور بروزرسانی میبایست دانلود شود )

به طور حتم برای بررسی یک نرم افزار به خصوص یک آنتی ویروس عوامل متعددی میبایست بررسی شود. مواردی چون سهولت استفاده،سرعت اسکن،پریود آپدیت،On-demand access وبسیاری پارامترهای دیگر  که در مجموع به سه آنتی ویروس نخست مدال طلا،نقره و برنز اعطا شده است.

اغلب آنتي ويروس ها بانك اطلاعاتي خود را هر دو هفته بكبار بروزرساني مي كنند . جهت بروزرساني يك آنتي ويروس معمولا دو روش متداول است . يكي از اين روشها بروز رساني آنلاين مي باشد ، و تنها لازم است كامپيوتر شما به اينترنت متصل باشد و گزينه Automatic update نرمافازر ضدويروس شما فعال باشد . اما بهتر است شما بعد از اتصال به اينترنت بر روي گزينه آپديت كليك كنيد و از بروز شدن آنتي ويروس خود مطمئن شويد . (كليد Update در منو و يا پنجره اصلي يك نرم افزار ضد ويروس قابل مشاهده مي باشد ) . روش بعدي متد آفلاين است . در اين روش شما فايل بروزرساني خود را از اينترنت و از كامپيوتري كه آنتي ويروس بر روي آن بروز شده داونلود كرده و به كامپيوتر خودتان انتقال دهيد . سپس گزينه آپديت را كليد كرده و  مسير فايلي را كه انتقال داده ايد را مشخص كرده و گزينه open  را كليك كنيد .

مي توانيد با رعايت نكاتي از آلوده شدن احتمالي كامپيوتر هاي شخصي تا حدودي پيشگيري كنيد .

 دقت در سي دي هاي خريداري شده ( خريد از فروشگاههاي معتبر )

هنگام اتصال به اينترنت نهايت دقت را در باز كردن ايميل هاي مشكوك و ناشناس و يا لينك هاي نا مطمئن انجام دهيد . موقعي كه يك  فلش مموري يا فلاپي را به كامپيوتر خود متصل نموديد قبل از هر كار با آنتي ويروس آن را چك كرده و سپس اقدام به کپی ویا مشاهده و اجرای فایلهای موجود بر روی آنها نمایید .